اثر تکوینی بداخلاقی

اثر تکوینی بداخلاقی
خرداد 2, 1400
191 بازدید

اثر تکوینی بداخلاقی از جمله اموری که موجب کمال انسان است؛ حسن خلق است. مسلمان کامل خوش خلق است. در برخورد با هم نوع، همسایه، فرزند، پدر و مادر خوش خلق است‌. بداخلاقی آفت است. مضمون روایت را عرض میکنم؛ همان طوری که شمس جمد را ذوب میکند. در یک روزی که برف باریده، یک […]

اثر تکوینی بداخلاقی

از جمله اموری که موجب کمال انسان است؛ حسن خلق است. مسلمان کامل خوش خلق است. در برخورد با هم نوع، همسایه، فرزند، پدر و مادر خوش خلق است‌.
بداخلاقی آفت است. مضمون روایت را عرض میکنم؛ همان طوری که شمس جمد را ذوب میکند. در یک روزی که برف باریده، یک مرتبه هوا صاف بشود و خورشید بتابد؛ برفها ذوب میشود، آب میشود. در روایت آمده که بداخلاقی اعمال نیک را ذوب می کند، از بین می برد. علاوه بر این آثار تکوینی دارد. از جمله آثار تکوینی اش، فشار قبر است.

آن جریان سعدبن معاذ، بهترین شاهد بر این مطلب است. سعدبن معاذ، بهترین شاهد بر این مطلب است. سعدبن معاذ جانباز مجروح جنگی بوده؛ در جنگ خندق یک تیر به پای او خورد و نشد که مداوا شود. از بس خونریزی، خونریزی، خونریزی؛ آخر هم از دنیا رفت. پس در واقع شهید بوده است. پیغمبر گرامی بر او نماز خواند. پیغمبر گرامی اسلان با دستان مبارک، او را در قبر خواباند. مادرش تمام این صحنهدها را تماشا می کرد. کنار قبر یک جمله ای گفت که مواجه شد با تشر رسول گرامی اسلام. چی گفت؟ گفت: یاسعد؛ هنیئا لک الجنه. ( من و شما هم بودیم همین را میگفتیم دیگه) گفت: گوارا باد بر تو ورود در بهشت. آقا فرمود: مع یا ام سعد لاتکذبی علی ربک فان سعدا قد اصابته ذمه. آقا فرمود: این طور با حالت جوگیر برای خدا حکم نبر؛ الان پسر تو تحت فشار است.
برای همه حاضرین ایجاد سوال شد. بعد از ابنکه از تشییع درآمدند، بعضی از اصحاب جرات کردند سوال را مطرح کنند. آقا شما اینجوری. می فرمود: من اینکه جانب راست و جانب چپ را می گرفتم، دستم در دست جبرئیل امین بود. او جانب راست و چپ تابوت را می گرفت. یعنی حتی جبرئیل امین هم در تشییع جنازه حضور داشت. چی شد؟ فرمود: این سعدبن معاذ؛ همه خوبیها را داشت. الا انه کان فی خلقه مع اهله سوا؛ بداخلاق بود. این بداخلاقی اثر تکوینی خودش را دارد‌.

استاد ضیائی

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , ,