پایگاه اطلاع رسانی استاد ضیایی

پایگاه اطلاع رسانی استاد ضیایی

استاد حیدر ضیایی شاگرد علامه حسن زاده

زندگی نامه حضرت استاد حیدر ضیایی

اندازه فونت :
۱۳۹۷/۰۸/۱۳

استاد حیدر ضیایی معروف به ضیایی نوری در سال ۱۳۳۱ ه ش در روستایی به نام اوز از ییلاقات شهرستان نور مازندران متولد و پس از دوران کودکی جهت تحصیلات به شهر قم هجرت فرمودند دوران ۶ ساله ابتدایی را در شهر قم در خدمت خانواده ای از بستگان پدری گذرانده و دوران ۶ ساله متوسطه را در تهرات سپری فرمودند و در سال ۱۳۵۱ پس از اخذ دیپلم ریاضی به خدمت سربازی رفته و بعد از گذراندن دوران دو ساله سربازی در سال ۱۳۵۳ به قم مشرف گردیدند و دروس حوزوی را در قم شروع کردند حدود هشت سال دوره سطح را به پایان رساندند و در درس خارج فقه و اصول شرکت کردند .
و در یکدوره ۱۳ ساله درس خارج اصول حضرت آیه الله وحید خراسانی حفظه الله تعالی بهره برده و به همین مقدار در درس خارج فقه حضرت آیه الله مرحوم حاج شیخ جواد تبریزی رحمه الله علیه شرکت نمودند .

و در کنار دروس فقه و اصول به فراگیری علوم عقلیه نیز مشغول گردیدند .
کتابهای بدایه الحکمه و نهایه الحکمه و کشف المراد در شرح تجرید الاعتقاد و شرح منظومه مرحوم سبزواری را از اساتید معروف آنزمان فرا گرفته و از سال ۱۳۶۳ ه ش توفیق تشرف به محفل درس علامه ذوالفنون ایه الله حسن زاده آملی حفظه الله تعالی را پیدا کرده و یکدوره ۴ ساله کتاب اشارات را از ابتدا تا انتهی از محضر شریفشان استفاده برده سژس مجلداتی از کتاب اسفار و شرح فصوص الحکم قیصری و بخشی از مصباح الانس را در روزهای پنج شنبه و جمعه و دروس هیئت و ریاضیات را از وجود شریف ایشان استفاده بردند .

لکن در کنار این درس و بحثها آنچه که به عنوان بزرگترین دستاورد خود در حوزه علمیه قم میدانند این است که پس از چند سال آشنایی با ایه الله حسن زاده آملی حفظه الله تعالی و بهره گیری از مجالس درسی و بحثی ایشان یعنی از سال ۱۳۷۵ ه ش افتخار شاگردی سیر و سلوکی ایشان نصیب استاد گردید و منت عظیمی نصیب استاد ضیایی گردید.

از زبان استاد ضیایی :
منت عظیمی را بر این بنده نهادند و به عنوان راهنما و مرشد و ژیری دلسوز با ارائه دستور العمل های متنوع هدایتگری معنوی اینجانب را به عهده گرفتند که همچنان ادامه دارد که به برکت این لطف و عنایت حضرت استاد تحولی شگرف را در خود شاهد بودم و هیچ نعمتی را برای خود بالاتر از این نعمت در زندگیم نمیبینم .

و البته استاد ضیایی بر اساس ذوقی که بر علوم عقلی و عرفانی داشته و دارند سالهاست کتابهایی که مربوط به این رشته است را برای طالبین سعادت تدریس میفرمایند . و همچنان به تدریس آن کتابها نیز مشغول میباشند نظیر کتابهای بدایه الحکمه و نهایه الحکمه و شرح منظومه مرحوم سبزواری و شرح اشارات و هم اکنون نیز به تدریس اسفار مرحوم ملا صدرا در فلسفه و شرح فصوص الحکم در عرفان اشتغال دارند و در خدمت عزیزانی در حوزه علمیه میباشند .
و در ایام تبلیغی هم به حسب وظیفه به سخنرانی و منبر میژردازند و با توجه به ذوقی که در این زمینه دارند سخنرانیهای متعددی را در هر دوره تبلیغی به عهده میگیرند و عمده ترین محل تبلیغی استاد در این سالها و پس از آشنایی با حضرت علامه حسن زاده آملی حفظه الله تعالی شهر آمل میباشد .