خاطره ای از علامه الهی قمشه ای

خاطره ای از علامه الهی قمشه ای
بهمن 21, 1398
350 بازدید

جناب آقای دکتر حسین الهی قمشه ای فرزند استاد و علامه الهی قمشه ای برای خود کسی است شخصی است . من در مورد ایشان به علامه حسن زاده عرض کردم که چرا ایشان ریش خود را با تیغ می زند، علامه فرمودند ایشان اصلا ریش ندارند و از موقع به دنیا آمدن بیمار بودند، […]

جناب آقای دکتر حسین الهی قمشه ای فرزند استاد و علامه الهی قمشه ای برای خود کسی است شخصی است .

من در مورد ایشان به علامه حسن زاده عرض کردم که چرا ایشان ریش خود را با تیغ می زند، علامه فرمودند ایشان اصلا ریش ندارند و از موقع به دنیا آمدن بیمار بودند، پدرشان استاد مهدی الهی قمشه ای استاد علامه حسن زاده آملی حفظه الله، مایوس از شفای فرزند کودک رو به قبله میخواباند و منتظر این بودند که از دنیا برود تا برای دفن کفن و آماده شوند تا دیدند لبهای کودک خشک است، به یاد کربلای حسین افتاد دلش رفت آنجا و بلند شد یک استکان آب آورد و با قاشق چای خوری به بچه داد گفت این بچه اسمش حسین است و مانند حسین زهرا تشنه از دنیا نرود ،در همین حال که قاشق را بر دهان حسین میزد با خود عهدی کرد اگر حسین من شفا پیدا کند من متعهد می شوم تمام جریان کربلای حسین زهرا را به شعر بیان کنم . تا این تعهد را گفتند ، رنگ و رویی حسین آقا تغییر کرد . باز شد باز شد و شد این دکتر حسین.

الان گفتند تنها کسی که درخارج کارشان گرفته ایشان بوده است با کنفرانس هایی که برگزار کردند توانسته چهره های آنچنانی را جذب کند. البته دیگرانی هم وارد این کار شدند اما موفق نبودند.
گویی تمام  مثنوی دیوان حافظ سنایی و چی و غیره در ذهنشان است تسلط بر زبان های خارجی خصوصاً ضرب المثل های انگلیسی.

علامه میرزا مهدی الهی قمشه ای ،
دیوان قطوری دارد و قابل فهم برای همه نیست ، مثال اشعار حافظ ، ملبس به لباس روحانیت بودند اما استاد دانشگاه هم بودند دولت شاه بسیار خواهان این بودند که برای شاه شعری بگوید ایشان نمی‌پذیرفتند. تا اینکه فشار بسیار سخت شد و شبی از مامورین مهلت خواست تا شعری بگوید. آنها هم منتظر قصیده طولانی بودند. فردا صبح علامه فرمودند که من دیشب خیلی به خود فشار آوردم تنها توانستم یک بیت بگویم ؛

جهان کشــورمن ،خدا شاه من
نداند جـز این قلــب آگـاه من

مامورین معترض از این گفتن این شعر به ایشان بد وبیراه گفتند و رفتند … حضرت علامه می‌فرمایند من مدت ۱۱ سال در خدمت ایشان تلمذ می‌کردم. درس من بعد از نماز مغرب و عشا بود منزل ایشان در سه راه امین حضور تهران بود البته نشانی منزل ظاهریشان اما ایشان در دادن آدرس فرمودند :

هر که خواهد منزل ما را بداند،کو بگو
کوچه مهر و خیابان وفا میدان عشــق
این دیگر کجاست این آدرس منزل واقعی ایشان است .

شبهای سرد زمستان چیزی نداشتند در اتاق بگذارند تا اتاق کمی گرم شود من نلرزم ، اگر برای شاه چهار تا بیت گفته بودند زندگیشان تغییر می‌کردد این سالها فقط یک شب در خاطر دارم که منقل کرسی خانواده را داخل اتاق آوردند .

ایشان کمپانی فقر بودند اما حر بودند آزادمرد بودند. استاد به عهد خود وفا کردند و تمام وقایع کربلا را در قالب شعر درآورد اسم آن نغمه حسینی است.

 

برچسب‌ها:, , , , ,